Leadership Excellence
LİDERLİK GELİŞİMİ, YÖNETİM ETKİNLİĞİ VE KURUMSAL ÜRETKENLİK DERGİSİDİR
ARŞİV   |   İNGİLİZCE   |   ABONELİK   |   KÜNYE   |   ARA
SAYI:222 - EYLÜL 2015
İnsanoğlunun taşıdığı iyilik, itibar ve koruyuculuk, Kaliforniya merkezli sağlık hizmetleri kültürü Dignity Health’e damgasını vuran niteliklerdir. Dignity Health’in Kurumsal Gelişim Müdürü, Dr. Wendy Combs sağlıklı bir kültür oluşturma ve daha iyi birer lider olmak, daha duyarlı ve sürdürülebilir kuruluşlar yaratmak için gerekli becerileri barındıran çalışanlar yetiştirme üzerine birtakım fikirler sunmaktadır.
Pek çok şirket kurullarında daha fazla kadının varlığından yararlanmaktalar. İzlenecek yol nedir? Geçen yüzyıl boyunca cinsiyet eşitliği yönündeki ilerlemelere rağmen hâlâ bir cinsiyet uçurumuyla karşı karşıyayız. Pek çok ülkede (bazılarında diğerlerinden daha fazla şekilde) finansal ve siyasal fırsatlara, eğitim, sağlık ve hayatta kalma mücadelesine erişim kolaylığı kadın ve erkekler arasındaki farklılığını sürdürmektedir.
İş dünyasında her yerde zarar verici ekip normlarını görüyorsunuz. Çoğu ekibin uygulamaları insan doğasıyla çelişmektedir. Bunlar, ayrı ayrı ekip üyelerinin duygusal gereksinimlerini yok sayıyor ve beyinlerinin temel sistemini göz ardı ediyorlar.
Enine kesilmiş bir kütüğün halkalarına bakarak o ağacın yaşına ve hayatına dair çok şey öğrenebilirsiniz. En içteki halka ağacın ilk yaşını gösterir örneğin. Her bir eş-merkezli halka ağacın birer yıllık büyümesini gösterir. Titrek kavağın halkaları diğer ağaçlarınkinden daha soluktur. Açık renkli gövdedeki soluk halkalar ağacın yaşını belirlemeyi güçleştirir.
Sıfırdan bir iş kurmak, var olan bir şirkete girip ona değer katmaktan farklıdır. Girişimciler zorlukları, riskleri, başkalarının yapmadıklarını yapmanın – yeni ufuklar görmek, bilinmeyeni keşfetmek, bir sonraki noktaya ilerlemek ve sonunda zirveye varmak – heyecanlarını severler.
Aşağıdakilerin ortak özellikleri nedir? ·Yıldız nitelikte birini işe aldınız ancak bu çalışan diğerleriyle iyi geçinemiyor. ·En iyi müşterilerinizden biriyle bir yanlış anlaşma işinizde kayba neden oldu.
Bir yıldan fazladır, liderlik üzerine bir çalışma yürütüyorum. Çalışma çerçevesinde, katılımcılara insanların liderlik yeteneklerini nasıl geliştirebileceklerini sordum. Bu yazıda sizinle dört katılımcının anlayışlarını paylaşıyor olacağım. Etkili liderlik, girişim ve kurumların başarısı için çok önemlidir.
Liderliğin ve günümüz iş dünyasının vebası olan kurumsal zorlukların üstesinden gelmek, gelişmiş bir insan bilinci gerektirir. Kısmen bu, Y Kuşağının bilgi işçilerinin, kurumlar içerisinde otokrat bir liderlikle işlevlerini iyi yerine getirememelerinden kaynaklanmaktadır. Bu ortamda, yönetim, bütün insan potansiyelini içtenlikle karşılayan anlamlı bir iş tecrübesi yerine yüksek derecede kendini koruma alışkanlığı ve neredeyse bireysel çıkar veya büyüme güdüsü gösterir.
Herkesin, süper-kahramanların bile güçlü ve zayıf yanları vardır. Bunlar her bir çalışanı benzersiz kılan şeylerdir ve ekipler içerisinde güçlü ve zayıf yanları dengelemek uyum, işbirliği ve etkinliğe yol açar. Ancak süper-kahramanların aksine, insanların güçlü ve zayıf yanları her zaman açık ve net değildir. Aslında sıklıkla görecelidir, bu da çalışanların genellikle hangi alanda iyi, hangisinde kötü olduklarının farkında olmamaları anlamına gelir.
Birçok orta ve kıdemli yönetici gibi ben de çok seyahat ettim. Bir yolculuk sırasında Dallas-Fort Worth Uluslararası Havalimanı’nda kötü hava koşulları dolayısıyla beklemek zorunda kaldım. Zaman öldüreyim diye havalimanındaki kitabevinde ilgi çekici bir iş kitabı bulmak için bakınıyordum. Oysa bulduğum “zirvede olmak” üzerine bir sürü kitaptı. İş kitapları dünyasında, görünüşe göre herkes bir şirketin yönetim kurulu başkanı olmak istiyor.
Uyanık liderlik, bencilliğin getirdiği hüsrandan, hırs temelinden ve geçtiğimiz on yılın akılsız liderlik icraatlarından doğmuş, “yeni çağ”ın çeşitli liderlik tarzlarından biri olarak etiketlenebilir veya ona bütünlüklü bir varoluş şekli olarak da bakılabilir.
Kurumsal Amerika’da gerçekleşen ürkütücü bir moda var – bir şirketin sahip olduğu en önemli varlık sıklıkla en çok unutulan olmakta. Yöneticiler bir şirketin başarısının kilit adamları olmakla beraber ekiplerini bir şirketin hedeflerine doğru doğru dürüst yönlendirme noktasında sıklıkla hazırlıksızdırlar.